top of page

Co se čte ve sboru 2025

  • ccemodrany
  • Jun 25
  • 7 min read
















Kristýna Švorcová

Ann-Helén Laestadius : Odcizení

Autorka je švédská novinářka a spisovatelka se sámskými kořeny. Kniha má kriminální linku, zaznívá v ní ale řada dalších témat. Umožňuje vhled do tradic a současného života pro nás nepříliš známé sámské menšiny ve Švédsku.



Jan Šlégr

D. Graeber, D. Wengrow: Úsvit všeho; Jan Melvil Publishing 2024

Tak trochu jiné vysvětlení historie lidstva, občas provokativně formulované, ale vždy zajímavé a objevné, ať již jde o méně známé skutečnosti, nebo důležitost a závislosti těch známých. Kniha ukazuje, že historie není tak přímočará, jak se vykládá, a že současný stav není automaticky "nejlepším z možných". Nejde o beletrii, ale o několikaset stránkové pojednání, které svojí strukturou a zdroji odráží akademický původ svých autorů.


Džuniči Saga: Sláma a hedvábí; K-A-V-K-A 2019

Zapsané vzpomínky pamětníků na běžný život o životě na maloměstě v Japonsku na začátku dvacátého století. Krátká, prostá vyprávění (subjektivně ve velmi dobrém překladu, zachovávajícím autentičnost), doplněná původními ilustracemi, které umocňují celkový dojem.



Filip Gröschl

James Nestor: DECH.

Úžasná kniha o ztraceném umění a uzdravující síle dechu



Jan Taich

Sacks Jonathan: Týdenní čtení z tóry /Leviticus - kniha svatosti., P3K, 411 str.

Nebyl by to Sacks, kdyby nesnadný a nezáživný Leviticus nepodal jako průzračný komentář a překvapivě i chutné čtení.. no a zase lze nakouknout židovství pod sukně..


Ernauxová Annie: Roky, Host

Od první stránky nevycházíte z údivu, jak snadno se vžijete do holčičky, dívky, studentky, manželky, emancipované profesorky, literátky a zralé ženy.. vše v civilních dějinách od konce války do r.2006, z nichž jste větší nebo menší část sice nezažili - rozhodně asi ne ve Francii - a přeci máte hmatatelný pocit, že se něco podobného v příslušných letech dálo i vám..


Putna Martin C.: Kazatel, Biblion, 129 stran -

Jestli něco není marnost, tak přelousknout si tenhle paperback z něhož odkapává zmarnění a honba za větrem snad v každém lidském /nejen/ pachtění.. pro nás k tomu i zajímavé bibličtinou Překladu 21.století..



Zvonek Šorm

Radka Denemarková: Hodiny z olova

Asi chvíli trvá, než se začtete. A také nečekejte bůhvíjaký děj. Ten tu není vlastně tak podstatný. Spíš jde o úvahy, rozhovory a otázky nad životem, nad naším jednáním, rozhodováním v soukromí a politické realitě. A o otázku: O co nám vlastně v životě jde?


Peter Trawny: Krize pravdy

Kniha současného německého filosofa, která se zabývá otázkou pravdy z mnoha úhlů pohledu a mimo jiné i v souvislosti s „alternativnímí“ pravdami a fake news. „Pravda je v krizi vlastně neustále, protože krize patří k její bytnosti.“ K pravdě prostě patří otázky, hledání a tříbení.


Jiří Suchý: Klaun si povídá s Bohem a Klaun to zkouší znovu

Jiřího Suchého není třeba představovat, ale obhajobu křesťanské víry by od něj mnozí patrně nečekali. A přece jsou tyto jeho dvě útlé knížky právě přemýšlením o Bohu, o víře, přemýšlením, kterému ovšem nechybí ani humor ani hloubka.



Vojta Kouba

Šimon Wels: U "Bernatů"

Věděl jsem, že ta knížka existuje, ale vloni jsem ji konečně otevřel a nikdy už ji nedostanu z hlavy. Vzpomínky a myšlenky drobného židovského podomního obchodníka-hauzírníka od nás z Rokycanska začínají v době, kdy se Židé ještě nesměli bez povolení vrchnosti ani oženit a končí přemýšlením nad filosofií Berthy von Suttner nebo TGM. Popisují život v době, kdy se měnilo úplně všechno, s kupeckou realističností, ale současně s nadhledem i vírou. Vtáhnou čtenáře mnohem víc než beletrie, jejíž autorky a autoři chtějí vytlouct čtenářské body na skutečnosti, že v naší zemi žily vedle sebe různé národy a různá náboženství. Bernátek, který lakonicky popisuje, jak mu (katoličtí) vesničani občas kradli v krámě a jak si (čeští) rokycanští maloměšťáci hráli na Němce, žil různorodost naplno, se všemi jejími zdánlivými rozpory, a přitom bez odsudků a s kouzelným humorem.


Ted Gioia: Hudba. Podvratné dějiny

Americký muzikolog Ted Gioia napsal trojici knížek o pracovních, milostných a léčivých písních. Ty bohužel vyšly jen anglicky a já jsem z nich četl jen úryvky. Následně se pustil do knížky, která souhrnně popisuje to, co asi většina lidí ví: že historii hudby mění outsideři. Chudí, nenápadní, periferní, někdy utlačovaní, zkrátka ti, kteří nemají nic jiného než svoji hudbu, které věří. Anebo víru, kterou zpívají, to je stejné. Kapitola o Českých bratrech v knížce bohužel není, jiná podvratná hudební ohniska ale nechybějí. Gioia píše stručně, vtipně, s množstvím příkladů, knížku je díky tomu radost číst.


Betty MacDonaldová: Paní Láryfáry

Zkusil jsem dětem přečíst knížku, kterou jsme s bráchy zbožňovali. Myslel jsem, že ji dobře znám, vždyť nám ji přece četla máma to léto v "myšárně" na chalupě: Bláznivá Paní Láryfáry v domě na kraji města léčí všechny dětské choroby, třeba čurbesajdu nebo hubatidu, přinejmenším v první knížce opravdu inovativně, prostě tím, že si dětí všímá, na rozdíl od stereotypně pitomých otců a zoufalých maminek. Výchovný problém jako nemoc, která jde vyléčit, přinejmenším nějakým kouzlem, to je přece prima. Tak snad si to nějak podobně užily i děti. Já jsem po těch třiceti letech od prvního čtení jenom žasnul a občas i trnul. Číst Paní Láryfáry jako sociologickou studii, to je velká síla. Poválečné americké matky jsou už sice závislé na telefonu a všichni se obvykle vozí autem, celé městečko ale společně dýchá, děti si normálně hrají, běhají po ulicích a zahradách, kde dospělí sem tam dokonce pěstují ředkvičky. Rodiny se potkávají v kostele i na "povinných" návštěvách. A nikdo nemá problém poslat své dítě na půlden nebo půl víkendu k cizí ženské. Já vím, je to pohled na ty šťastnější Američany, všichni jsou to jistě běloši. Ale přesto, od napsání té šablonovité knížky uplynulo jenom 80 let. Co se to stalo s Amerikou a světem?



Lukáš Ondra

Saul Bellow: Herzog

Kniha, na kterou jsem se chystal několik desetiletí. A jsem rád, že jsem si počkal.


Vladimir Nabokov: Hrdinský čin

Člověk ani nemůže uvěřit, že tomuto "hrdinskému" příběhu bude skoro sto let. Pokud jste si (tak jako já) vypěstovali závislost na Nabokovových schválnostech, budete nadmíru spokojeni.


Cormac McCarthy: Pasažér; Stella Maris

Diptych, kterým se CMcC rozloučil se světem. Úplně to člověka nepřetankuje optimismem, ale napsané je to skvěle.



David Rejchrt

A.Camus: Cizinec

Jako rozervaného mladíka mě to před 44 lety chytlo a jako těsného předšedesátníka zas. Odsouzení nikoli prvotně za vraždu ale za projevenou necitelnost na matčině pohřbu.



Hanka Šormová

Barbora Šťastná: Prstýnek z drátů, vydalo Argo/ Post Bellum

24 povídek – příběhů o lásce podle skutečných příběhů Paměti národa.

V povídkách se nekýčovitě prolínají náznaky milostných příběhů spolu s atmosférou, represemi, i statečností z temných dob války, odsunu, i komunismu. Spisovatelka velmi citlivě propojila fakta ze zaznamenaných příběhů i atmosféru doby a různých prostředí (Sudety, uranové doly, vietnamská džungle, západní Berlín…), pocity a emoce.

Pro mě je úsměvný i „Slovníček pro nepamětníky“ v závěru knihy, kde jsou vysvětleny termíny jako: mukl, androš, vlasovci, vnitřní odsun ale i povolávák, JZD a trvalá ondulace.


Ladislav Heryán: Exotovy zápisky

Další tenká knížka mého oblíbeného saleziána, která dává nahlédnout do jeho vnímání Boha, spirituality a křesťanství. Jeho úvahy ale vždycky přímo souvisí a vychází ze života, příběhů obyčejných lidí, trpících a chybujících.

„Jsme si tím největším bohatstvím…vztahy, sdílení…toto úžasné lidské univezrum, na kterém můžeme mít všichni podíl a které je tak fascinující a obohacujícím, je takovým proto, že jsme všichni v Bohu a Bůh je v nás. Právě proto to tak funguje, právě takto to bylo stvořeno. A i když si to občas hodně kazíme, vždy se objeví nějaký Boží posel a ukáže cestu k životu. Jména ať si každý dosadí sám, stačí se rozhlédnout kolem.“


Elizabeth Buchan: Muzeum nesplněných slibů

Vyrovnávání se s minulostí a přítomností. Malé muzeum v Paříži shromažďuje věci, které mají v sobě své příběhy. A jedním z těch příběhů je i krátký úsek života zřizovatelky muzea v Praze v komunistické době, protkané udavačstvím, strachem, zradou, ale i undergroundovým nadšením. Zajímavé mimo jiné i pohledem „zvenčí“ na Prahu a tuhle dobu.


Ngyuen Phan Gue Mai: Hory zpívají

Několikagenerační rodinný příběh z Vietnamu. Poutavý románový vhled do složité historie téhle země.

„ Turbulentní události naší minulosti nejen oddělily lidi od sebe, ale zanechaly v nich pocit viny za věci, které nomohli nijak ovlivnit“.



Bohumil Květenský

Jan Dolenský: Obrázkové dějiny národa československého (nakl. Josef R. Vilímek, 1932).

Knihu mám po mamince v dezolátním stavu a nechal jsem si ji "odborně zrestaurovat" do pevné vazby. Podrobný a poutavý popis dějin obou národů až do doby vzniku ČR. Poprvé jsem se seznámil podrobněji a detailněji s dějinami Slovenska (ani za studií jsem toho tolik nezaznamenal). Jen První světová válka je popsána příliš podrobně, co, kdo kdy, kdo s kým, kdo proti komu a proč a jak. Jen politické důvody bojujících stran byly zajímavější.


Marián Kechlibar: Zapomenuté příběhy 7 -

poutavé příběhy o kterých se moc nepíše (Války v Jižní Americe, Jak na obchod s Čínou, Jak vznikl alkohol Gin jaké jsou s ním problémy, Váleční sloni, atd.).


Niccoló Machiavelli: Vladař

Úžasné čtení o vládnutí ve společnosti, jak získat moc, jak si moc udržet, jaké jsou a jaký vliv na moc mají armády. Budu si to muset přečíst vícekrát, abych toho vstřebal a zapamatoval si více (už slabší paměť).



Michal Skrbek

Claire Keegan: Takové maličkosti

Stručná a neokázalá novela z Irska před hospodářským růstem. Nová hvězda irské literatury. Těším se na její povídky.


Světlana Alexijevičová: Modlitba za Černobyl - Kronika budoucnosti 

Tragédie spojovaná s koncem Sovětského svazu. Laureátka Nobelovky opět nechala promluvit lidi obyčejné i výjimečné. Jejich příběhy toho o tamním světě hodně vypovídají. Pozor, je to čtení jen pro otrlé.


Jane Austenová: Rozum a cit, atd.

Slečna autorka, za živa utajená a už přes dvě stě let odpočívající ve Winchesterské katedrále, dodnes aktuální.



Noemi Fingerlandová

Martin C. Putna: Kazatel, nakladatelství Biblion, edice Dennodenně



Matouš Holeka

Gideon Rachman: Věk autoritářů.

Jak kult vládců silné ruky ohrožuje demokracii ve světě


Dipo Faloyin: Afrika přece není stát.

Překonávání stereotypů o moderní Africe



Eva Veberová

František Krahulec, Stanislav Březina, Sylvie Pecháčková, Hana Skálová: LOUKY - Dobrodružství poznávání

Populárně naučné shrnutí výsledku výzkumu týmu ekologů a botaniků z Průhonic. Jak jsou obhospodařovány nejcennější louky v Krkonoších, co prospívá které rostlině a trávě. Jak vzniká druhová pestrost a kdy vše opanuje jeden druh. Čím je vzácná naše příroda, co můžeme nabídnout biologům z průmyslovější západní Evropy. Většina knihy je čtivá, něco vědy k tomu. Doporučuji fandům. 


Robin Wall Kimmererová: Naslouchání mechu

Mechový svět, popsaný přesně i s emočním zaujetím. Americká bryoložka indiánského původu o svém životě i práci. Doporučuji, spíše ženám. 


Alice Monroová: Přítelkyně z mládí

Také čtení pro ženy. Denní život i rutina v mnoha podobách, s hloubkou, komikou i tragikou. Mezi hororem a kýčem je jen drobný rozdíl. 

Monroové vyšly v  posledních letech tři knihy, kromě téhle ještě Láska dobré ženy a a Veřejná tajemství. Všechny jsem četla s požitkem.



Magdalena Ondrová

Jan Balabán, Zeptej se táty, Host 2010

Reflexe smrti otce, která je zároveň usilovným hledáním života v kontextu evangelické výchovy, bolševismu a Ostravy. Je to poslední román Jana Balabána, který zemřel ve 49 letech, 5 let po svém otci. Mě velmi oslovila.


Ferdinanda von Schirach, Bůh, Echo Media 2024

Divadelní hra o problému eutanazie.


Ferdinanda von Schirach, Případ Collini, Host, 2018

Příběh o vrahovi bez motivu. F.von Schirach je německý právník, vnuk bývalého člena NSDAP a stojí určitě za přečtení.


Commentaires


logo CCE_white.png
bottom of page